APEX World 2017

een impressie (auteur: Charles Betman)

inSystems APEX World

30 en 31 maart jl. vond het 8e APEX World congres plaats. Het succesvolle tweedaags concept van het jaar ervoor is voortgezet. Locatie was wederom de ss Rotterdam. Quobell was dit jaar vertegenwoordigd door Arno Bosma en de APEX developers Reinoud van Blankenstein, Joost Drost en George Kubbenga. Onderstaand enkele highlights van dit congres.

Low code

Low code is de toekomst. Dat was de kern van de openingspresentatie. inSystems low-codeHet APEX platvorm past goed in de trend van low code platforms die steeds professioneler en populairder worden.

Een van de ontwikkelingen waaraan gewerkt wordt voor APEX 5.2 is om APEX ook te laten communiceren met andere databases, via REST services of ODBC. Dat zal betekenen dat APEX ook als ontwikkelplatform gebruikt kan worden voor andere databases. Een oracle XE database als repository en APEX engine is dan genoeg om een applicatie op een andere database te bouwen.

RAD Challenge: Build a Real World Application in 60 Minutes

Quick SQL is een hele handige nieuw “packaged app” in APEX 5.1. Dit is een online tool van Oracle waarmee je snel een datamodel kunt genereren en vullen met data (https://apex.oracle.com/en/quicksq). Het is gebaseerd op het op een bepaalde manier intikken van objectnamen en op een hele set instellingen die je naar wens kunt configureren.
Een tweede demo van de hosted APEX omgeving, waar een nieuw type applicatie beschikbaar is ,de Blueprint applicatie. Je kunt hier via settings een aantal standaard functies van een applicatie laten genereren, zoals users, email, activity reports, e.d. In Blueprint kun je op eenvoudige wijze ook zelfs rechtstreeks in de code wijzigingen aanbrengen. Tijdens een sessie werd een complete applicatie in elkaar gezet. Dit is voorlopig alleen beschikbaar in de hosted omgeving.

Moving my APEX app to the Exadata Express Cloud. Live!

Dimitri Gielis was erg enthousiast over Exadata express. Een cloud propositie van Oracle waarmee een klant voor 150 euro per maand een complete APEX omgeving afneemt van Oracle. Ready to Run. Volgens Dimitri het eerste wat Oracle speciaal voor de APEX communitie gedaan heeft.

Docker for Dummies

Interessante tool als vervanger van Virtual Machines. Werkt veel sneller. Zeker de moeite waard om zelf eens uit te proberen.

Plugins

Je eigen plugins bouwen is belangrijk. Hiermee kun je generieke functionaliteit ook binnen je eigen project of omgeving herbruikbaar maken.inSystems Oracle APEX Ervaren plugin bouwers geven aan dat het loont om genoeg tijd aan onderzoek te besteden. Dus goed kijken wat er al is en wat het beste past binnen de functionaliteit die jij wilt realiseren.

Er waren ook de nodige voorbeelden van webtoepassingen van derde partijen die makkelijk te hergebruiken waren in APEX middels de standaard API’s . Hierbij speelt JSON steeds vaker een rol.

The experience from a successful Forms to APEX migration

Er waren verschillende customer cases over de ervaringen van de herbouw van Forms-applicaties in APEX. Geen migratie dus. Het is onderhand wel duidelijk dat met tools migreren van Forms naar APEX niet de oplossing is. Dit komt mede doordat de UI in APEX anders wordt ingezet dan in Forms. Minder informatie stapelen op een scherm maar meer in stappen presenteren. En APEX biedt natuurlijk het voordeel dat ‘mooie’ functionaliteit ingebouwd kan worden met behulp van Javascript, bijvoorbeeld Google-like-zoeken en user-widgets voor het opvragen van overzichten (ter vervanging van gegenereerde Excel files).

Wel wordt duidelijk dat er gezocht moet worden naar een goede balans tussen de generieke functionaliteit van APEX en het bouwen van allerlei “maatwerk” met Javascript. Advies is om toch waar mogelijk standaard APEX oplossingen te gebruiken, zelfs als dat in eerste instantie iets meer werk kost.

Share this

Contact

Heb je vragen of opmerkingen? Aarzel niet om contact op te nemen. Dat kan via de algemene contactgegevens, rechtstreeks met de genoemde contactpersoon op een van de detailpagina’s, of via onderstaande knop.

29 juni 2026

Welke midlance regeling past bij mij?

Medium-lance / Midlance wint snel aan populariteit. Het combineert de zekerheid van een vast dienstverband met de mogelijkheid om een aanzienlijk hoger inkomen te verdienen wanneer je op mooie opdrachten wordt ingezet.

18 juni 2026

AI inspiratiesessie

AI is nauwelijks nog weg te denken uit het nieuws. Vrijwel dagelijks verschijnen er berichten over nieuwe AI-toepassingen. Dat roept vragen op. Wat is AI eigenlijk precies? Wat kunnen deze systemen wel en niet? Wat betekent dit voor mij?

Opdrachten uitgevoerd voor

CB Logistics
NVWA inSystems
Eneco
ING Bank
Rijk Zwaan inSystems
Gemeente Den Haag
VION Food Group
Ziggo
RIGD LOXIA
BMW
CBR
AgroEnergy
Ahold
VTTI
Rendo
inSystems KLM
Provincie Utrecht
Syntrus Achmea Real Estate & Finance
Nederlandse Spoorwegen
Arval BNP Paribas
IBM
SVB
Universiteit Tilburg
Darling
Stratech Social
Belastingdienst
Leaseplan
Alphabet
PC Uitvaart
Van Iperen Groeispecialisten
Thales
Bank Mendes Gans
Feenstra inSystems
Allianz
DICTU
MN Services
Cannock
Ministerie van Economische Zaken, Landbouw & Innovatie
JUVA
RAVU
Rechtspraak
TU Eindhoven
Alliance Healthcare
Gemeente Gouda
Gemeente Apeldoorn
TenneT
Politie
UBR Uitvoeringsorganisatie Bedrijfsvoering Rijk
Rabobank
Fokker
Stedin
WVDB Adviseurs Accountants
Greenchoice
Altran
Holland Casino
inSystems Unive
Twinq
Multi Tank Card
Oracle University
VAA ICT Consultancy
ASR Nederland
GVB
Telegraaf Media Groep